Csaknem félmillió náci kollaboráns nevét hozták nyilvánosságra
Online adatbázisban böngészhetnek a hollandok a nevek között, amely emlékeztetheti őket bűnrészességükre a holokausztban, írja a Euronews.
„Az utolsó esély - 2” néven indít programot a volt nácik „levadászására” a Simon Wiesenthal Központ. Zuroff szerint még több száz náci háborús bűnös van szabadlábon, a gyilkosok bűne pedig az idő múlásával nem lesz kisebb.
Elindul „Az utolsó esély - 2” művelet, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ újabb nácivadász programja – jelentette be Efraim Zuroff, a náci háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó központ vezetője. Elmondta: közel 70 évvel a holokauszt után még több száz náci háborús bűnös van szabadlábon, a gyilkosok bűne pedig az idő múlásával nem lesz kisebb.
Az amerikai Targum Shlishi alapítvánnyal közös program részeként 25 ezer eurót ajánlanak fel mindazoknak, akik hozzájárulnak náci háborús bűnök elkövetésében érintett személyek felkutatásához és felelősségre vonásához. A program mindenekelőtt a balti országok hatóságainak, valamint a németországi, osztrák, lengyel, horvát, román és magyar nyomozó hatóságok munkájának támogatása.
Az első „Utolsó esély” program 2002-ben indult, ugyancsak az amerikai alapítvánnyal közösen. Zuroff a dpa német hírügynökség beszámolója szerint elmondta: az új programmal az úgynevezett bevetési csoportokkal, illetve a haláltáborokban kisegítő és őrzési feladatokat végzett személyekkel kapcsolatos vizsgálatoknak kívánnak lendületet adni.